بلاگ

سرور چیست و چه کاربردی در شبکه دارد ؟

با رشد فناوری IT اغلب کسب و کار ها امروزه در حال استفاده از خدمات حوزه IT هستند. نمی توان خدمات حوزه IT را از کسب و کار جدا نمود.

امروزه اکثر مردم از اینترنت و فضای مجازی استفاده می کنند . اغلب شرکت ها دارای سایت و شبکه های مجازی برای معرفی کسب و کارشان به مردم هستند.

سرور ها جز یکی از مهم ترین تجهیزات شبکه در دنیای فناوی اطلاعات و ارتباطات محسوب می شوند. همراه ما باشید تا شما را با سرور ها و کاربرد آنها آشنا سازیم.

سرور چیست ؟

سرور در واقع یک کیس قدرتمند است که همیشه روشن بوده و خدمات زیادی به کامپیوتر های دیگر می دهد. سرور ها به عنوان ارائه دهندگان منابع مشترک به کاربران مورد استفاده قرار می گیرند این منابع مشترک عبارتند از ایمیل، پایگاه داده، خدمات وب، نرم افزار های حسابداری مبتنی بر وب و…. می باشند.

کار اصلی سرور در دسترس قرار دادن اطلاعات به سیستم ها و دستگاه های دیگر از طریق شبکه های کوچک و بزرگ مانند شبکه اینترنت یا شبکه های محلی و… می باشد.

خرید سرور

سرور چیست و چه کاربردی در شبکه دارد ؟

نحوه کار سرور در شبکه

سرور اطلاعات را جمع آوری نموده و به مقاصد تعیین شده ارسال می کند. ارسال اطلاعات گاهی در یک شبکه محلی کوچک و در شبکه های بزرگ مانند اینترنت صورت می گیرد.

برای راه اندازی و ارائه چه خدماتی از سرور ها می توان استفاده نمود؟

کار اصلی سرور در شبکه مدیریت منابع شبکه است.به کمک سرور ها می توانید ارسال و دریافت ایمیل، مدیریت چاپ، میزبای وب، ارائه هاست و خدمات هاستیگ، dhcp Server، FTP Server، DNS Server  و… را انجام دهید.

نمونه هایی از موارد استفاده از سرور ها

زمانی که در اینترنت به وب گردی می پردازید در حقیقت به سرور دسترسی دارید.

خیلی اوقات در حال دانلود فیلم و موزیک نیز می باشید، در حقیقت شما به سرور دانلود متصل شده اید.

ارسال و دریافت ایمیل نیز نمونه های دیگری از سرور های ایمیل می باشند

چرا سرور ها همیشه روشن هستند ؟

سرور ها باید همیشه روشن باشند تا بتوانند به صورت ۲۴ ساعته به ارائهه خدمات بپردازند، خراب شدن و یا حمله به سرور مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد می کند. برای کاهش دادن این مشکلات سرور ها باید طوری تنظیم گردند تا خطاها را تحمل کنند.

شما میتوانید از کامپیوتر شخصی خود بعنوان سرور عمل کنید اما چند نکته مهم باید به آن توجه کنید :

  1. کامپیوتر شما باید همیشه روشن و در دسترس باشد.
  2. در زمان استفاده از کامپیوتر بعنوان سرور منایع آن مانند پردازش و پهنای باند برای کارهای دیگر افت پیدا میکند.

نظر شما در این‌باره چیست؟